Svitava pod parou 2016

Nultý ročník festivalu byl realizován pod hlavičkou Městských zásahů Brno, pod záštitou primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála ve dnech 24. a 25. září 2016 jako urbanistický zásah se záměrem popsaným výše. Výstupem akce je formulovaný záměr tyto akce opakovaně pořádat a současně konkrétní návrhy na změnu veřejného prostoru.

Během dvoudenního programu vystoupilo několik hudebních skupin, součástí programu bylo improvizační divadelní vystoupení souboru Hrajdivadlo, site-specific inscenace divadla Feste připravená na míru Svitavskému nábřeží. Návštěvníci se mohli aktivně zapojit do několika workshopů. V cirkusovém šapitó byl program pro ty opravdu nejmenší návštěvníky a jejich matky v podobě ošahávárny nosících šátků, malování na obličej apod.

Hlavní atrakcí pro všechny věkové skupiny byla parní lokomotiva a železniční expozice sbírky Jiřího Kotase. V obou dnech se mohli návštěvníci svézt parní lokomotivou, v neděli vlaková souprava zajížděla až do Černovic a došlo k propojení se Dnem otevřených dveří Brněnských komunikací a.s. V jednom osobním vagonu byla umístěna kavárna. Propojení železniční a kulturní tématiky pak zajistil starý nákladní vagon, který se proměnil v podium pro kapely a divadelní vystoupení.

Dle našeho hrubého odhadu akci navštívilo cca 2 000 lidí. Akce byla otevřená a určená širokému publiku, což se nám i potvrdilo. Mezi návštěvníky akce byly rodiny s dětmi, mládež, milovníci vláčků ale i nadšenci pro alternativní kulturu.

Svitava pod parou – nultý ročník 2016 from cinétik studio on Vimeo.