Festival na nábřeží

14.-17. září 2017, Nábřeží u ulice Tkalcovská

Čtvrtek

19:00 Promítání grotesky ve Wagonu

„Moje tvář byla po léta značkou, která se ve filmovém a divadelním světě vyplatila,“ řekl kdysi o sobě Buster Keaton, hvězda němých grotesek, klaun s pohyblivým tělem a nehybnou kamennou tváří, pro níž byl přezdívaný Frigo. Z výsluní slávy dopadl až na samé dno. Ale život ho přesto nezlomil.

Frigo na mašině
Frigo na mašině je jeden z posledních filmů němé éry. Jeho inspirací se stala epizoda americké občanské války známá jako Velká lokomotivní honička. Scénář filmu vychází ze vzpomínek Williama Pittengera, který byl jedním z únosců. V hlavní roli zde vystupuje Buster Keaton, který film i režíroval spolu s Clydem Buckmanem. Film byl uveden 31. 12. 1926.

Ačkoliv šlo o Keatonův nejoblíbenější film, kritika i diváci jej přijímali špatně. Podle kritiků byl zdlouhavý a zklamal očekávání. Tržby činily asi půl milionu dolarů ve Spojených státech a asi milión ve světě. Nyní je naopak pokládán za jeden z nejlepších filmů vůbec.

Jelikož film byl velmi nákladný a příjmy z promítání malé, Keaton přišel o svoji nezávislost a musel se podrobit vedení MGM. V roce 1955, 28 let po uvedení, se stal film veřejným dílem, jelikož vlastníci autorských práv svá práva včas neobnovili.

Budou promítány i další legendární grotesky

Pátek

19:00 Storytelling Jukebox

Storytelling je ve zkratce řečeno vyprávění příběhů. Je to návrat a znovuobjevování hluboce zakořeněné tradice vyprávění. Je to ta nejpřirozenější lidská činnost i umění zároveň. Dějiny lidského rodu můžeme číst jako jedno velké vyprávění, ale těžko je převyprávíte dítěti před spaním. A o to právě jde.

Dominika Šindelková
Divadelní vědkyně v procesu dokončování a germanistka v procesu zapomínání. Storytellingu se věnuje od roku 2011.

Je storytelling divadlo?
Storytelling je divadem do té míry, do které to dopustí konkrétní storyteller. Za sebe říkám: Taky trochu. Ale neříkejte to Petrovi!

 

Co máš na storytellingu nejradši?
Že je každý vypravěč úplně jiný a že to, co vyprávím, jsem já a zároveň je v tom taky spousta jiných lidí, se kterými si můžu dělat, co se mi zlíbí, protože se ocitli v mém vyprávění a nemají si komu stěžovat. A přes to všechno se hodí ke vzdělávání.

Jaká skutečná, fiktivní, nereálná postava je ti nejvíce podobná?
Moje sestra Sára, která je nenamalovaná a chytrá. Potkáte se s ní jen velice zřídka a mylně si myslíte, že jsem to já.

Jaká je tvá osobní definice storytellingu?
Má to smysl a baví mě to. Nepotřebuju definovat.

Nejoblíbenější část vyprávění?
Vypointovaný závěr, kdy by měli všichni pochopit, proč jim to tady celou dobu zrovna já takhle vykládám.

Máš ráda dobré konce?
Jen pokud nejsou banální. V příbězích mám ráda spíš smutné konce, kterým se musíš zároveň trochu smát. Paradoxy a naschvály, bizarnosti. Často, když má film nebo kniha happy end, tak jsem naštvaná, že přeci ubrali síle příběhu a kdesi cosi. Jenomže potom vidím třeba film, který má, hurá, ten smutný konec, a já jsem celá dojatá z toho, že to neskončilo dobře.
Ale naše sdružení, věřím, že skončí dobře.

20:00 koncert 3000 hodin

elektro storytelling improvizace, Brno

Improvizace na hudbu, hledání příběhu v melodiích dalo vzniknout na zkušebně mnohým písním, které se těžko budou kdy opakovat. Někde mezi kafkovskou písní o pasterizovaném útočníku HC Komety Brno a ódou na točenou vanilkovou zmrzlinu z olomouckého náměstí vznikl nápad proložit jeden starý příběh hudební improvizací a vylézt ze zkušebny ven.

Hudebníci s rozličnou minulostí. Se rozhodli zkusit.
Storytellingový muzikál o Lolo Ferrari
To jste ještě neslyšeli. Experiment se slovem a hudbou na pozadí příběhu jedné velké choroby. Storytellerka-zpěvačka, Fingersinger aneb muž a kaossilator doprovázeni dadaistickým duem kytara, bicí. Improvizace opouští zdi zkušebny. Pár krát odehrajeme a posuneme se zase jinam, dál.

Facebook 3000 hodin

Sobota

Projížďky parním vlakem, program pro děti, skákací hrad, chillout u řeky, ochutnávka malých pivovarů, občerstvení

Joga u řeky, jízdy na longboardu – Longshop a FML, Ruchařská dílna pro děti

Projížďky na šlapací drezíně

Vstup zdarma, svezení vlakem za úplatu

10:30 Parní vlak

Příjezd parní mašiny a přistavení železničních vozů ze sbírky pana Kotase. V místě bude k vidění několik železničních vozů.

Současně bude možné se svézt parním vlakem. Od 11:00 do 18:00 budou probíhat pravidelné jízdy z místa konání festivalu po ulici Křenovou a do Černovic.

Klub přátel kolejových vozidel

11:30, 13:00 Le Cabaret Nomade

 

Mezinárodní cestující umělecké uskupení, které má na svém repertoáru mnoho malých multižánrových “modulů”, které fungují jednotlivě i současně jako celek. Návštěvník se pak ocitá v atmosféře starých cirkusů a jarmarků.

Le Cabaret Nomade bylo založeno skupinou lidí, přátel, umělců různých zaměření, které spojuje touha po cestování se svými nápady a nadšení jeden pro druhého a pro objevování (hledání).

Object IF

Miniaturní a ještě menší příběhy ze světa pod víkem.

Pětiminutové divadlo sbalené do kufru. Divadlo je určeno malému počtu diváků a bude se během dne několikrát opakovat.

Koncept, performance: Ekaterina Plechkova
Dramaturgická spolupráce: Aude Martin

Hallelu a létající ryba

Ráda bych vám vyprávěla o někom, kdo se mi náhodou objevil v mých představách a na chvíli mě vzal do svého života.

Autor, vypravěč: Marie Svobodová

Délka představení je cca 15 minut a bude se během dne několikrát opakovat.

 

10:45 Jak šel kněz do světa

Jiří Kuhl & Company – loutkové divadlo pro děti i rodiče

Dej Kuhlovi lajk

12:00 Evolet

alternative-folk – Brno

Evolet je v Brne usadené slovenské elektro-folkové duo s autorským repertoárom zahryznutým do lýtok vykoľajenosti, mánií, špiritusov a fauny. Duo tvorí Eva Jurčáková a Juraj Seriš ku ktorým sa občas pridáva tretí člen CHAOS (Korg kaossilator KO1)

Bandzone

14:00 Mišuge

Kouzelník Michal Fridrich (Mišuge) je moderní kouzelník, který se svým kouzelnickým vystoupením stane nezapomenutelným kouzelníkem pro dětské narozeninové oslavy, svatby, firemní večírky nebo jiné společenské události.

Bandzone

15:00 Milan Lovec Bílovský jam

world music Kyjov

Milan Lovec Bílovský jam – Kytara, Didjeridoo, Zpěv, Looper

16:30 Jay Delver

pop-funk – Brno-město

Colourful mixture of funk-influenced grooves supporting melodies straight out of the 70s songwriters dictionary all coated in an organic sound of an up-to-date band with a bit of pop and jazz on the side.

Bandzone

18:00 Propaganja

world music-alternative – Hrušovany u Brna

Ze špičky minaretu mírně sjetej muezzin pořvává večerní modlitbu, bača ve slovenských beskydech svolává stádo ovcí do salaše. Svahilština, slovenština, didile-a! Kolovrátkovité rytymy uvádí posluchače do transu, jen krůček k extázi! Afro rytmy a moravština, chrchlání tibetských zvonků i lidovka… World music?

Webová stránka

19:30 Kapela 000

art rock-alternative – Brno

Tvrdá romantika zkušených nul, jejichž nejnovější repertoár hbitě kříží brněnskou bigbeatovou alternativu se sanfranciským bossa-metalem a progresivním triviálem, vše korunováno noblesním zpěvem Weru.

Facebook

Neděle

Projížďky parním vlakem, program pro děti, chillout u řeky, ochutnávka malých pivovarů, občerstvení

jízdy na longboardu – Longshop a FML

Šátkování s Matáta

Skákací hrad, Balonkový klaun, Chození po slackline

Vstup zdarma, svezení vlakem za úplatu

10:30 Parní vlak

Příjezd parní mašiny a přistavení železničních vozů ze sbírky pana Kotase. V místě bude k vidění několik železničních vozů.

Současně bude možné se svézt parním vlakem. Od 11:00 do 16:00 budou probíhat pravidelné jízdy z místa konání festivalu po ulici Křenovou a do Černovic.

Klub přátel kolejových vozidel

13:30 Craig Denham a Vláďa Hajínek

Acoustic-surf – Nový Zéland + Praha

15:00 Funky Chicken

funk-dance music – Brno

Kapela Funky Chicken působí na hudební scéně od počátku roku 2014. Hraje vlastní skladby inspirované velikány jako je James Brown, Jamiroquai, Tower OfPower nebo Monkey Business či JAR. V českých textech s humorem a nadsázkou (pro funky kapelu vlastní) pojednává o radostech i starostech moderního muže, o vztazích, ale i o běžných situacích jako je návštěva bazénu nebo diskotéky, ve kterých hledá poetiku a vtip.

Webové stránky

16:30 Weathemakers

garage-blues / Brno

The Weathermakers je čtyřčlenné brněnské těleso, hrající elektrické a akustické blues. Bereme ho ale tak trochu jinak, než u nás bývá zvykem. Autenticitu blues nevidíme v hraní šedesát sedmdesát let starých písniček, ale v zachování jeho minimalistickýho ducha. Hrajeme výhradně autorský věci postavený na základech mississippskýho i chicagskýho blues, ovšem ve vlastním pojetí. Kapela vznikala několik let jaksi samovolně po brněnských hospodách a na ulici. Styl si určila sama, aniž by to její členové mohli nějak ovlivnit nebo změnit. Mlátíme do toho, jak to jen jde, bez zbytečných krucánků a dvacetiminutových sól. Syrovost kapely je umocněná používáním vlastnoručně vyrobených nástrojů od kytar přes cigar box guitars, resofonický kytary, diddley bow nebo komba ze starých rádií…

Bandzone